light-banner

logo

Osobowe

Pytania dotyczące stawek i płatności

 • Jakie dokumenty (potwierdzenia transakcji) wystawiane są za przejazd odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica?

  Dokumentami potwierdzającymi uiszczenie opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica są paragony niefiskalne wydawane przez inkasenta w Miejscu Poboru Opłat. Potwierdzenia te nie zawierają wyszczególnionej pozycji naliczonego podatku VAT, gdyż GDDKiA nie jest płatnikiem VAT, zgodnie z art. 15 ust. 6 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który mówi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

  Oznacza to, że opłata za przejazd, pobierana przez GDDKiA, jest nieopodatkowana, a użytkownicy drogi płatnej, zarządzanej przez GDDKiA, otrzymują potwierdzenie wniesienia opłaty drogowej udokumentowane paragonem niefiskalnym. Paragon niefiskalny jest dokumentem księgowym i może być ujęty w księdze przychodów i rozchodów jako koszt uzyskania przychodu.

 • Ile wynoszą stawki opłat?

  System manualnego poboru opłat dostępny jest na autostradzie A2 na odcinku Konin – Stryków oraz na autostradzie A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Sośnica.

  Szczegółowe informacje dotyczące kosztów przejazdu poszczególnymi odcinkami płatnymi znajdują się w zakładce "Stawki Opłat".

 • Czy musze się rejestrować, aby korzystać z manualnego systemu poboru opłat?

  Nie, skorzystanie z manualnego systemu poboru opłat nie wymaga rejestracji, ani żadnych opłat wstępnych.

 • Od czego zależy opłata drogowa?

  Opłata drogowa zależy od długości przejechanego odcinka autostrady płatnej zarządzanej przez GDDKiA oraz od rodzaju pojazdu.

 • W jaki sposób mogę uniknąć zatrzymywania się na bramkach?

  Aby uniknąć zatrzymywania się na bramkach, kierowca może zarejestrować się w elektronicznych systemie poboru opłat viaTOLL. Przy wjeździe na autostradę płatną zarządzaną przez GDDKiA, pojazdy zarejestrowane w systemie viaTOLL będą korzystać z wyznaczonych pasów ruchu. Po podjechaniu pojazdu wyposażonego w viaAUTO do miejsca poboru opłat, bramka otworzy się automatycznie.

 • Co oznacza, że transakcje kartami są dokonywane na bramkach w trybie bezpinowym?

  Oznacza to, że płatności nie wymagają potwierdzenia numerem PIN lub podpisem właściciela karty. Taki tryb płatności, który akceptowany jest przez większość banków, zapewnia najszybszą obsługę na bramach i tym samym pozwala usprawnić ruch.

Wydrukuj stronę Do góry